Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy przeważnie wybierają rozwiązania które usprawnią ich pracę jak również przyczynią się do oszczędności czasu i pieniędzy. Jednym z nich jest odpowiedni program magazynowy!

Kiedy program magazynowy jest niezbędny?

Decydując się na opodatkowanie w formie KPiR czy Ewidencji przychodu podatnicy nie mają obowiązku prowadzenia gospodarki magazynowej. Co więcej, w przypadku ryczałtu podatnicy nie muszą nawet sporządzać corocznych spisów z natury. Mimo to dla własnego bezpieczeństwa na wypadek ewentualnej kontroli jak również dla bieżącej weryfikacji stanów magazynowych w przypadku działalności handlowej warto prowadzić wewnętrzną gospodarkę magazynową. Pozwoli to na szybką reakcję przedsiębiorcy np. w przypadku wystąpienia niedoborów lub nadwyżek magazynowych.

Jakie funkcje powinien mieć dobry program magazynowy?

Jedną z podstawowych funkcji dobrego programu magazynowego jest integracja z programem do fakturowania a idąc krok dalej z programem do prowadzenia księgowości online. Dzięki temu następuje aktualizacja stanów magazynowych przy wystawianiu faktur i księgowaniu zakupu towarów. Dodatkowo automatycznie zostają wystawione dokumenty magazynowe takie jak:

  • PZ - przyjęcie zewnętrzne

  • WZ - wydanie zewnętrzne

oraz inne m.in. PW, RW, MM. Po stronie podatnika pozostaje jedynie weryfikacja stanów magazynowych. 

Kolejną funkcją jaki powinien mieć program magazynowy to generowanie pliku JPK_MAG który na żądanie organów kontroli przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć w urzędzie.

Dobry program magazynowy to taki, który posiada integrację z marketplace np. Allegro, platformami e-commerce oraz systemami płatności dzięki czemu przedsiębiorca ma więcej czasu na zarządzanie firmą i podejmowanie decyzji biznesowych!