Ludzie dzielą się na takich, którzy w pracy przede wszystkim cenią sobie stabilność i odgórnie ustalony zakres obowiązków oraz tych, którzy chcieliby w nieskrępowany sposób realizować swoją wizję i nie boją się przy tym podjąć ryzyka. Jeśli do Twojej osobowości bardziej pasuje drugi z opisów, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są zalety prowadzenia własnej firmy.

Jaka forma zatrudnienia jest lepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wiele zależy od branży, warunków współpracy, a co najważniejsze – indywidualnych cech każdego z nas. Podczas gdy dla jednych najważniejsze jest bezpieczeństwo finansowe i jasno ustalony czas oraz zakres pracy, to inni będą sobie cenić przede wszystkim wolność w podejmowaniu decyzji oraz dużą elastyczność działania. Istotne jest również to, czego robić nie chcemy. Dla osób decydujących się na etat często ważniejsze będzie to, by nie musieć podejmować ryzyka oraz nie być główną osobą decyzyjną. Z kolei dla osób prowadzących działalność – wręcz odwrotnie – będzie im zależało na tym, by się nie ograniczać.

Opodatkowanie – etat a własna działalność

Decyzja co do wyboru formy zatrudnienia nie jest jednak jedynie kwestią preferencji w zakresie decyzyjności i zarządzania czasem. Należy wziąć również pod uwagę formę opodatkowania. Inaczej będziemy się rozliczać z urzędem skarbowym jako pracownicy, a inaczej jako przedsiębiorcy.

Podatki na etacie

Pracownicy, którzy nie przekraczają kwoty 85 528 zł dochodów odprowadzają podatek dochodowy w wysokości 17% swoich zarobków. Tych, których dochody są wyższe, obowiązuje stawka 32% od nadwyżki od tej kwoty, natomiast ci, zarabiający powyżej 1 mln zł są dodatkowo objęci również daniną solidarnościową w wysokości 4% od nadwyżki powyżej 1 mln zł. Inną ważną kwestią są koszty uzyskania przychodów. Te w przypadku pracownika miejscowego wynoszą 111,25 zł, natomiast pracownika dojeżdżającego – 139,06 zł.

Podatki na działalności

W przypadku osób, które zdecydują się na działalność, obowiązuje większy wybór w kwestii wyboru formy opodatkowania. Często przedsiębiorcy decydują się na rozliczanie na podstawie skali podatkowej – analogicznej jak w przypadku pracowników etatowych. Można jednak również wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie stawka, według której odprowadzany jest podatek, jest zależna od przychodu. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że w takim przypadku nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Inny sposób rozliczania to podatek liniowy, gdzie podatek jest stały i niezależnie od dochodu wynosi 19%. Ostatni rodzaj opodatkowania to natomiast karta podatkowa, gdzie podobnie, jak w przypadku ryczałtu, nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodu, jednak stawka podatku dochodowego uzależniona jest od rodzaju działalności i liczby pracowników.

Wady i zalety prowadzenia własnej firmy

Niewątpliwą zaletą, ale też i wadą jest kwestia zarobków we własnej firmie. Jest ona zależna w głównej mierze od obrotów, a więc rzadko kiedy, szczególnie na początku, jest ona stała. Prowadząc działalność gospodarczą, można dużo zarobić, ale też i wiele stracić. Ponadto dochodzi również kwestia opłacania podatków i składek ZUS – nie tylko terminowości, ale też spełniania różnego rodzaju formalności. Te z kolei nierzadko się zmieniają, natomiast błędy w rozliczeniach mogą przedsiębiorcę wiele kosztować.

Niemniej jednak przedsiębiorca – szczególnie taki, który odprowadza preferencyjne składki ZUS, przy tych samych zarobkach brutto jest w stanie zarobić więcej w kwocie netto, niż etatowiec na umowę o pracę. Jest to jeden z popularnych powodów, dla których wiele osób decyduje się na samozatrudnienie. Należy jednak pamiętać, że taka forma nie jest odpowiednia dla każdego – wiele zależy również od życiowych priorytetów, sposobu organizacji pracy i orientacji na polu podatkowym oraz indywidualnych cech osoby, która rozważa taką ewentualność. Zalety prowadzenia własnej firmy nie są więc kwestią jednoznaczną.