W artykule:
Do sporządzenia spisu z natury zobowiązani są przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest to jedna z form inwentaryzacji, którą sporządza się zazwyczaj na koniec lub początek roku lub okresu rozliczeniowego. Sporządzony spis prezentuje faktyczny stan składników majątku firmy. Sprawdź co powinien zawierać taki spis i jak go poprawnie sporządzić!
Spis z natury - czym jest i kto ma obowiązek sporządzenia?
Spis z natury, nazywany również remanentem lub inwentaryzacją, polega na określeniu stanu posiadanych towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Jest to informacja o wszystkich posiadanych składnikach majątku. Do sporządzenia spisu z natury zobowiązane są podmioty prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów, opodatkowane na zasadach ogólnych i według podatku liniowego.
Kiedy należy przeprowadzić spis z natury?
Obowiązek sporządzenia remanentu reguluje rozporządzenie w sprawie prowadzenia KPiR. Według paragrafu 24 rozporządzenia, spis z natury należy sporządzić odpowiednio:
-
na dzień 1 stycznia,
-
na koniec każdego roku podatkowego,
-
na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
-
w przypadku utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego,
-
w przypadku zmiany wspólnika,
-
wraz ze zmianą udziałów wspólników,
-
w przypadku likwidacji działalności.
Z dokonywania remanentu na dzień 1 stycznia zwolnieni są podatnicy, którzy spis z natury sporządzili na koniec poprzedniego roku podatkowego. Wartości ze spisu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego należy wpisać do księgi na dzień 1 stycznia. Inaczej mówiąc remanent końcowy jest jednocześnie remanentem początkowym.
Spis z natury jest obowiązkowy nawet jeśli wynik będzie zerowy, należy o tym pamiętać przy zakładaniu działalności gospodarczej.
Co powinien zawierać spis z natury?
Arkusz spisu z natury powinien zawierać kilka podstawowych elementów, określony w paragrafie 25 rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR. Spis z natury powinien zawierać informacje, takie jak:
-
imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy),
-
datę sporządzenia spisu,
-
numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury,
-
szczegółowe określenie towaru i innych składników wymienionych w § 24,
-
jednostkę miary,
-
ilość stwierdzoną w czasie spisu,
-
cenę w złotych i groszach za jednostkę miary,
-
wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
-
wartość wynikającą z przemnożenia ilości innych składników wymienionych w § 24 przez ich cenę jednostkową,
-
łączną wartość spisu z natury,
-
klauzulę „Spis zakończono na pozycji ...”,
-
podpisy osób sporządzających spis,
-
podpis właściciela zakładu (wspólników).
Jednak w przypadku prowadzenia:
-
księgarń i antykwariatów księgarskich - spisem z natury można obejmować jedną pozycją wydawnictwa o tej samej cenie, bez względu na nazwę i nazwisko autora, z podziałem na książki, broszury, albumy i inne;
-
działalności kantorowej – spisem z natury należy objąć niesprzedane wartości dewizowe,
-
działów specjalnych produkcji rolnej - spisem z natury należy objąć niezużyte w toku produkcji materiały i surowce oraz ilość zwierząt według gatunków z podziałem na grupy.
Jak należy dokonać wyceny elementów spisu z natury?
Wyceny materiałów i towarów handlowych ujętych w spisie z natury należy dokonać według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu. Zastosowanie cen rynkowych jest możliwe gdy są one niższe od cen zakupu lub nabycia.
Spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia.
Natomiast odpady użytkowe, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową należy wycenić według oszacowanej wartości uwzględniającej ich przydatność do dalszego użytkowania.
Ujęcie spisu z natury
Jak wynika z paragrafu 26 ust. 5 wartość wycenianego spisu z natury pomniejsza się o kwotę, o którą podatnik zmniejszył koszty uzyskania przychodów lub zwiększył przychody. Spis z natury wykonany na koniec roku należy ująć za dany rok podatkowy w ostatniej pozycji KPiR. Następnie wartość inwentaryzacji ujmowana jest również jako pierwszy wpis w KPiR, wartość remanentu otwiera księgę na kolejny rok, dlatego jest tak ważnym elementem.
Czy spis z natury wymaga zgłoszenia w urzędzie skarbowym?
Spis z natury dla celów podatku dochodowego nie wymaga zgłoszenia w urzędzie skarbowym. Wyjątkiem jest remanent likwidacyjny sporządzony dla celów rozliczania podatku VAT, który należy złożyć w urzędzie skarbowym. Każdy podatnik jest jednak zobowiązany do przedłożenia spisu z natury w przypadku wezwania przez urząd skarbowy.