W artykule:
Początkujący przedsiębiorcy mogą zadawać pytanie czym właściwie jest KPIR ?
Najprościej mówiąc KPiR służy do ewidencji przychodów prowadzonej działalności i kosztów ich uzyskania. Należy więc w niej zapisywać wszystkie dokonane zakupy, sprzedane towary czy usługi, a także koszty związane z prowadzeniem działalności.Szczegóły dotyczące prowadzenia KPiR znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Obowiązek prowadzenia KPIR
Na podstawie art. 24a ustawy o PIT osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, albo księgi rachunkowe.
Podatnicy, których przychody nie przekraczają równowartości 2 000 000 EUR w walucie polskiej, mają możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości na podstawie KPiR.
Oprócz powyższej grupy obowiązek prowadzenia KPiR mają:
- armatorzy,zdefiniowani na podstawie ustawy o podatku tonażowym,
- wykonujący działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia
- osoby duchowne, które same zrezygnowały z prawa do korzystania ze zryczałtowanego podatku dochodowego,
- osoby zajmujące się działami produkcji rolnej, jeśli zgłoszą zamiar prowadzenia księgi,
- podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową.
Kogo KPiR nie dotyczy
- opłacających podatek dochodowy w formie zryczałtowanej
- wykonujących wyłącznie usługi przewozu osób i towarów taborem konnym
- wykonujących zawód adwokata wyłącznie w zespole adwokackim
- dokonujących odpłatnego zbycia składników majątkowych (po likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub otrzymanych w związku z likwidacją społki nie bedącą osoba prawną lub wystąpieniem z takiej spółki)
Zdarzają również sytuacje w których podatnik może zostać zwolniony z obowiązku prowadzenia KPIR.
Zwolnienie jest możliwe w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami o których mówi par.7 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPIR, zwłaszcza takimi jak:
- wykonywanie określonych rodzajów działalności, ich zakresu
- ze względu na wiek i stan zdrowia przedsiębiorcy.
Na wniosek podatnika naczelnik urzędu skarbowego może zwolnić go z obowiązku prowadzenia KPIR. Wyżej wymieniony wniosek należy złożyć co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem miesiąca, od którego zwolnienie powinno być stosowane. W przypadku rozpoczęcia wykonywania działalności lub powstania obowiązku prowadzenia księgi w ciągu roku podatkowego, wniosek o zwolnienie powinien zostać złożony w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności lub powstania obowiązku prowadzenia.
Prowadzenie KPIR - podstawowe zasady
Księgę trzeba prowadzić według wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR .
Księgę można prowadzić na dwa sposoby papierowo i elektronicznie.
Elektroniczna forma jest zdecydowanie mniej czasochłonna i bardziej estetyczna niemniej jednak niesie ze sobą dodatkowe wymagania, które określa par. 31 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPIR.
- określenie na piśmie szczegółowej instrukcji obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia księgi;
- stosowanie programu komputerowego zapewniającego bezzwłoczny wgląd w treść dokonywanych zapisów oraz umożliwiającego wydrukowanie wszystkich danych w porządku chronologicznym, zgodnie z wzorem księgi;
- przechowywanie zapisanych danych na informatycznych nośnikach danych, w sposób chroniący je przed zniszczeniem lub zniekształceniem, naruszeniem ustalonych zasad ich przetwarzania lub ich modyfikacją w sposób nieuprawniony.
Podatnik prowadzący KPiR w wersji elektronicznej, zgodnie z wyżej wymienionymi warunkami nie ma obowiązku jej drukowania.
Księga Przychodów i Rozchodów powinna być prowadzona w sposób rzetelny i niewadliwy co zgodnie z par. 11 ust 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR oznacza:
- Za niewadliwą uważa się księgę prowadzoną zgodnie z przepisami rozporządzenia i objaśnieniami do wzoru księgi.
- Księgę uważa się za rzetelną, jeżeli dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty.
Zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim, w walucie PLN w sposób staranny czytelny i trwały, podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe co wynika wprost z par. 12 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPIR.
Zgodnie z par. 12 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPIR dowód księgowy również powinien być sporządzony w języku polskim , a treść musi być pełna i zrozumiała, z dopuszczeniem ogólnie przyjętych skrótów
Księga wraz z dowodami księgowymi powinna znajdować się w miejscu wykonywanej działalności bądź w siedzibie działalności, jeśli KPiR jest prowadzona przez biuro rachunkowe to w miejscu prowadzenia lub przechowywania księgi przez to biuro.
Prowadzenie KPiR przez biuro rachunkowe
Zgodnie z par. 8 ust.1 pkt.2 i ust.3 w przypadku prowadzenia KPIR przez biuro rachunkowe, przedsiębiorca musi pamiętać, że ma obowiązek prowadzenia w siedzibie swojej firmy ewidencję sprzedaży.