W artykule:
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonują sprzedaży towarów bądź wykonują usługi na rzecz kontrahentów. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku osiągniętych przychodów w PIT i VAT? Dowiedz się!
Obowiązek podatkowy - co to jest i kiedy występuje w przychodach firmy
Za przychód z działalności zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się kwoty należne, nawet jeżeli nie zostały w rzeczywistości otrzymane - po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem u przedsiębiorcy, który dokonuje sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT,
jest otrzymana zapłata, która jest pomniejszona o podatek należny. .
Za moment powstania obowiązku podatkowego w PIT uznaje się :
- datę wydania rzeczy,
- zbycia prawa majątkowego lub
- wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi,
nie później jednak niż dzień:
- wystawienia faktury lub
- uregulowania należności.
Wyżej wymienione zdarzenia decydują o dacie powstania przychodu w działalności gospodarczej, w zależności które z nich wystąpi jako pierwsze np. jeżeli w pierwszej kolejności nastąpi wydanie towaru, a później wystawiona zostanie faktura bądź nastąpi płatność to w takiej sytuacji przychód nastąpi w dacie wydania towaru. Wydanie towaru lub wykonanie usługi na rzecz kontrahenta jest potwierdzone dokumentem w postaci np. dokumentu magazynowego “WZ” lub protokołem odbioru.
Natomiast jeżeli sprzedawca w pierwszej kolejności wystawi fakturę, lub nabywca dokona zapłaty za zakupiony towar, a następnie towar zostanie wydany to w takim przypadku przychód nastąpi w dacie wystawienia faktury lub zapłaty.
Obowiązek podatkowy w podatku VAT
Art. 19 a ust. 5 ustawy o VAT wprowadziła dodatkowe szczególne przypadki powstania obowiązku podatkowego w VAT, takie jak m.in.:
1. Obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu:
- wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu;
- przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie;
- dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów, o której mowa w art. 18;
- świadczenia, na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, z wyjątkiem usług, stanowiących import usług;
- świadczenia usług zwolnionych od podatku.
2. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu do jej wystawienia. Jeżeli jednak przedsiębiorca otrzymał całość lub część zapłaty przed dostawą towarów lub wykonaniem usługi to obowiązek podatkowy występuje w chwili otrzymania należności. Do czynności z tej grupy należy:
- świadczenie usług budowlanych lub budowlano-montażowych,
- dostawa książek drukowanych (z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych),
- czynności polegające na drukowaniu książek (z wyłączeniem map i ulotek oraz gazet, czasopism i magazynów, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług),
3. Obowiązek podatkowy jest uzależniony od momentu wystawienia faktury, jednak nie później niż w momencie upływu terminu ich płatności. Zasady te dotyczą :
- dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego
- świadczenia usług:
- telekomunikacyjnych
- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze
- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia
- stałej obsługi prawnej i biurowej
- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.