W artykule:
Grywalizacja coraz częściej znajduje zastosowanie w biznesie. Wykorzystuje się ją m.in. do zwiększania efektywności i motywowania pracowników, poprawy relacji z klientami a w długotrwałej perspektywie do osiągania wytyczonych celów biznesowych. Czym dokładnie jest grywalizacja oraz jak należy stosować ją w biznesie? Grywalizacja w biznesie - jak się przydaje? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Grywalizacja - definicja pojęcia
Na czym polega grywalizacja? Istotą grywalizacji jest wykorzystanie mechanizmów stosowanych w grach komputerowych i towarzyskich w realnym środowisku, które nie są grą. Grywalizacja może być stosowana m.in. w biznesie, do regularnego uczenia się, rozwijania umiejętności przywódczych, prowadzenia sprawnej rekrutacji czy nawet do uprawiania sportu. My zajmiemy się grywalizacją w biznesie.
Grywalizacja w biznesie jak i w innych przypadkach, służy do tego, aby znacząco zwiększać efektywność podejmowanych działań. Z roku na rok coraz więcej właścicieli firm dostrzega ogromne korzyści, które wiążą się z wykorzystania grywalizacji przez przedsiębiorstwa - przede wszystkim w działach HR i marketingu.
Skąd bierze się skuteczność grywalizacji?
Z czego wynika ogromna skuteczność grywalizacji w biznesie oraz w innych środowiskach? Wynika to z odwiecznej natury człowieka. Rozmaite gry i zabawy towarzyszyły ludzkości od tysięcy lat. Badania archeologiczne pokazały, że pierwsze gry projektowano już w starożytnej Mezopotamii. Cechą charakterystyczną ludzi są naturalne predyspozycje do rywalizowania.
Każdy człowiek chce osiągnąć jak najlepszą pozycję w społeczeństwie, cieszyć się sukcesem finansowym, dużym mieszkaniem itd. Zdecydowana większość ludzi ceni sobie rywalizację z innymi, ponieważ w ten sposób potrafią udowodnić sobie samym własną wartość. Cechy charakterystyczne rywalizacji można w skuteczny sposób wykorzystać w biznesie, aby zwiększyć efektywność poszczególnych pracowników.
Szkolenia w firmie w formie grywalizacji - korzyści
W wielu przedsiębiorstwach organizowane dla pracowników szkolenia mają sztampową, niezwykle nudną formę, co wiąże się z tym, że mało kto wykazuje chęć uczestniczenia w nich. Istnieje jednak inne rozwiązanie, które zapewni dużą frekwencję. Mianowicie: można wykorzystać zasady grywalizacji.
W przypadku, gdy szkolenie będzie miało formę gry, stanie się dla jego uczestników zdecydowanie atrakcyjniejsze. Jeśli pracownicy zostaną podzieleni na grupy oraz będą mogli zbierać punkty oraz rywalizować ze sobą, z pewnością nie uznają, że był to stracony, "nudny" czas. Należy oczywiście pamiętać o tym, że nie może to być wyłącznie rywalizacja dla samej rywalizacji. Trzeba wyznaczyć konkretną nagrodę dla najlepszej drużyny czy zawodnika. Wówczas zaangażowanie graczy znacząco wzrośnie.
Grywalizacja w dziale marketingu sposobem na wzrost zainteresowania wśród klientów
Jeśli chodzi o grywalizację w biznesie, nie sposób wspomnieć o wykorzystaniu zasad grywalizacji w dziale marketingu. Aby znacząco zwiększyć zyski firmy, warto zorganizować specjalną, oryginalną akcję dla klientów. We współczesnym świecie, gdy konsumenci zewsząd są atakowani agresywnymi hasłami reklamowymi, "zwykłe" reklamy nie zapewniają skuteczności.
Z kolei, gdy zaproponujemy klientom wyjątkową grę, w której za systematyczne zakupy można otrzymać punkty, z pewnością spotka się to z dużym zainteresowaniem. Oczywiście, punkty te muszą posłużyć do wymiany na darmowe produkty bądź zniżki
https://mediait.pl/-grywalizacja-w-biznesie