Duża część przedsiębiorców nie wyobraża sobie prowadzenia działalności bez wykorzystania samochodu. Wyróżniamy wiele sposobów użytkowania pojazdu w firmie. Możliwe jest ujęcie pojazdu w środkach trwałych, wykorzystanie prywatnego pojazdu w działalności czy też leasing. Ostatnimi czasy na popularności zyskuje długookresowy najem samochodu. Czy jest to rozwiązanie korzystniejsze niż leasing? Sprawdź!
Podróż służbowaLeasing samochodu
Obecnie najpopularniejszą formą zakupu pojazdów w Polsce jest leasing. Leasing polega na dzierżawie pojazdu bez ponoszenia wysokich kosztów. Wadą leasingu jest to, że po jego wygaśnięciu koszty związane z użytkowaniem pojazdu znacznie wzrastają, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wtedy jego sprzedaż. Rynek samochodów używanych jest nieprzewidywalny i dynamiczny w związku z czym nie ma pewności czy pojazd uda się korzystnie sprzedać po zakończeniu leasingu.
Zasady długoterminowego najmu samochodu
Główną zasadą długookresowego najmu samochodu jest fakt, że po zakończeniu umowy najmu samochód wraca do firmy czy też osoby finansującej. W przeciwieństwie do leasingu wykupu samochodu po ustaniu umowy jest nieopłacalny, ponieważ cena jego zakupu jest bardzo wysoka. Wynika to z faktu, że podczas trwania umowy najmu płaci się wyłącznie za zużycie pojazdu.
Mechanizm działania długoterminowego najmu samochodu
Umowa najmu określa szacunkowy przebieg, jaki wykona samochód w czasie trwania umowy. Daje to przedsiębiorcy możliwość określenia kosztów jakie związane będą z eksploatacją pojazdu. Cena najmu obejmuje koszty ubezpieczenia obowiązkowego OC, assistance, pojazd zastępczy, w niektórych przypadkach wliczone są również koszty paliwa.
Firmy oferujące długoterminowy najem samochodów oferują możliwość rozłożenia płatności na raty. Daje to przedsiębiorcy możliwość zaplanowania budżetu. Kwestie związane z administracją pojazdu leżą po stronie firmy finansującej, która odpowiada za pełne przygotowanie pojazdu do udostępnienia najemcy.
Zobacz też: