W artykule:
Na początku lutego podpisałam umowę o pracę na czas określony. Niestety dopiero teraz zauważyłam, że brakuje w niej informacji o okresie wypowiedzenia. Czy brak okresu wypowiedzenia w umowie oznacza, że nie mogę jej wypowiedzieć? Czy w związku z tym pracodawca może mnie zwolnić z dnia na dzień?
Iwona, Włocławek
Umowa o pracę na czas określony – podstawowa charakterystyka
Umowa o pracę podpisana na czas określony jest specyficznym rodzajem umowy terminowej. Jej podstawowym celem jest zweryfikowanie, czy osoba zatrudniona na danym stanowisku spełnia oczekiwania pracodawcy. Czas obowiązywania takiej umowy powinien wykorzystać również pracownik, sprawdzając swoje miejsce pracy i np. oceniając, czy jest ono zadowalające i spełnia wszystkie oczekiwania. Umowa tego typu jest podpisywana najczęściej po okresie próbnym.
Umowa o pracę na czas określony charakteryzuje się mniejszą ochroną pracownika niż w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowy terminowe nie gwarantują pracownikom trwałości stosunku pracy.
Limity umów na czas określony
Jak sama nazwa wskazuje – umowa na czas określony została zawarta między stronami stosunku pracy na z góry określony termin. Tendencje do proponowania pracownikom tego rodzaju umów skłoniły ustawodawcę do zmian prawnych dotyczących maksymalnego okresu ich obowiązywania. Obecnie umowa o pracę na czas określony może zostać zawarta maksymalnie na okres 33 miesięcy.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony
Umowę terminową można rozwiązać w takim samym trybie, jak w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony, tzn:
- za porozumieniem stron,
- przez jedną ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
- przez jedną ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.
W przypadku podpisania porozumienia stron warunki zakończenia współpracy między stronami mogą przybrać dowolną formę. Wszystko w tej sytuacji jest uzależnione od woli obu stron.
Natomiast w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony z góry ustala się, ile wynosi okres wypowiedzenia danej umowy. Brak okresu wypowiedzenia w umowie nie ma znaczenia, ponieważ warunki tego dotyczące zostały określone w Kodeksie pracy.
Okres zatrudnienia | Okres wypowiedzenia umowy na czas określony |
Przy zatrudnieniu u danego pracodawcy poniżej 6 miesięcy | 2 tygodnie |
Przy zatrudnieniu u danego pracodawcy przez co najmniej 6 miesięcy, ale mniej niż 3 lata | 1 miesiąc |
Przy zatrudnieniu u danego pracodawcy przez co najmniej 3 lata | 3 miesiące |
Na potrzeby ustalenia okresu wypowiedzenia do czasu zatrudnienia wlicza się wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy – nawet jeżeli u danego pracownika nie występowała ciągłość umów.
Przykład 1.
Pracownik kadrowy był zatrudniony w firmie na okres próbny od 1.01.2024 roku do 31.03.2024 roku. Po tym czasie została z nim podpisana umowa na czas określony od 1 kwietnia 2024 roku na 24 miesiące. W lipcu pracodawca stracił duży kontrakt, dlatego też zdecydował się na redukcję etatów. W przypadku omawianego pracownika okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 1 miesiąc, ponieważ okres próbny wlicza się do stażu pracy w kontekście wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.
Bieg okresu wypowiedzenia liczony w miesiącach
Jak prawidłowo liczyć bieg okresu wypowiedzenia umowy na czas określony, w przypadku gdy wypowiedzenie szacowane jest w miesiącach? Momentem startowym jest wówczas pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypowiedzenie zostało złożone. Oznacza to, że okres wypowiedzenia w takiej sytuacji zawsze będzie kończył się wraz z ostatnim dniem miesiąca.
Przykład 2.
Anna złożyła wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony z zachowaniem okresu wypowiedzenia swojemu pracodawcy 1 kwietnia 2024 roku. Jej współpraca z tym pracodawcą trwała w sumie 10 miesięcy, co oznacza, że obowiązuje ją miesięczny okres wypowiedzenia. Bieg okresu wypowiedzenia rozpocznie się 1 maja 2024 roku i zakończy się 31 maja.
Bieg okresu wypowiedzenia liczony w tygodniach
W przypadku gdy pracownika obowiązuje okres wypowiedzenia liczony w tygodniach, wówczas bieg okresu wypowiedzenia dla danej osoby zaczyna się wraz z nadejściem pierwszej niedzieli występującej po dniu złożenia wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony kończy się po upływie dwóch tygodni kalendarzowych. W praktyce oznacza to, że zawsze ostatnim dniem okresu wypowiedzenia będzie w tym wypadku sobota.
Przykład 3.
Pracownica z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia złożyła wypowiedzenie u pracodawcy 7 czerwca 2024 roku (piątek), co oznacza, że bieg okresu wypowiedzenia rozpocznie się w niedzielę 9 czerwca, a zakończy się 22 czerwca (sobota).
Brak okresu wypowiedzenia w umowie
Po zmianie przepisów, która miała miejsce w lutym 2016 roku, w umowie o pracę – czy to na czas określony, czy nieokreślony – nie trzeba zawierać informacji o możliwości wypowiedzenia umowy i długości okresu wypowiedzenia. Sposób rozwiązania umowy określają bowiem przepisy Kodeksu pracy, zatem brak okresu wypowiedzenia w umowie nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Jeśli w umowie o pracę nie ma takiego zapisu, nie oznacza to, że umowy nie można wypowiedzieć. Nie skutkuje to również możliwością zakończenia umowy z pracownikiem przez pracodawcę z dnia na dzień.
Umowa o pracę na czas określony jest umową terminową, którą obowiązują takie same zasady dotyczące jej rozwiązywania, jak w przypadku umowy na czas nieokreślony. Co istotne, brak okresu wypowiedzenia w umowie o pracę nie jest błędem ani nie niesie ze sobą żadnych negatywnych skutków, ponieważ okresy wypowiedzenia umów są określane odgórnie przez przepisy.